Beyond the Lodge

This is a history of Arrowmen from Atta Kulla Kulla Lodge who have served as leaders in the Section, Region, and on the National level. Our Lodge has had Arrowmen serve in capacities ranging from Section Dixie Coordinators all the way to service on the National Order of the Arrow Committee. NOTE: This list reflects the starting year. For example, if a Vice Chief is listed under 2004, he served in the 2004-2005 term.

Current
Matthew Watson – Jamboree Vice Chief (Indian Village), Southern Region JTE Youth Coordinator, Youth Coordinator of the Recognition, Awards, History and Preservation Subcommittee
Jakob Helderman – Section Chief, Southern Region NLS Contract Specialist
Mac McLean– Section Adviser
Tim Hunt – Ceremonies Coordinator Adviser
Michael Thompson – National OA Committee Vice Chairman of Recognition, Awards, History, and Preservation, Section Vice Chief Adviser

2017
Matthew Watson – Jamboree Vice Chief (Indian Village), Southern Region JTE Youth Coordinator, Youth Coordinator of the Recognition, Awards, History and Preservation Subcommittee, National Content Team Deputy Lead

Jakob Helderman – Section Chief, Shows Coordinator, Southern Region NLS Contract Specialist

2016
Matthew Watson – Section Chief, Youth Coordinator of the Recognition, Awards, History and Preservation Subcommittee, National Content Team Deputy Lead
Jakob Helderman – Shows Coordinator, D-PRO Lead, Southern Region Communications Team

2015
Matthew Watson – Section Vice Chief, National Content Team Deputy Lead
Tucker Shealy – Ceremonies Coordinator
James Stokes – Associate Coordinator

2014
Matthew Watson – Administration Coordinator, National Content Team Deputy Lead

2009
Philip Calabro – Service Lodge Coordinator
Macon McLean – Training Coordinator

2008
Josh Hipps – Section Chief
Garrett Riddle – Section Secretary

2007
Josh Hipps – Section Chief (originally Section Secretary but moved up)
Garrett Riddle – Section Secretary/ Administration Coordinator
Adam Fenton – Shows Coordinator

2006
Greg Bajan – Section Chief
Josh Hipps – Training Coordinator

2005
Ryan Bajan – Section Chief (originally Vice Chief but moved up)
Greg Bajan – Indian Affairs Coordinator

2004
Ryan Bajan – Program Coordinator

2003
Barratt Park – Section Secretary
Ben Pochardt – Shows Coordinator

2002
Michael Kirby – Administration Coordinator
Ben Pochardt – Shows Coordinator

2001
Michael Kirby – Section Chief
Jeff Pekarek – Indian Affairs Coordinator

1999
Jeremy Hayes – Section Vice Chief of Dixie

1997
Scott Cann – Section Secretary
Mac McLean – Section Adviser (1997-present)

1995
Russell Cann – Southern Region Chief (previously elected as Section Chief but resigned)

1994
Russell Cann – Section Vice Chief of Administration

1990
Greg Moore – Section Vice Chief of Dixie

1988
Frankie Welborn – Section Vice Chief of Administration

1986
Pat Lollis – Section Secretary

1984
Mac McLean – Section Chief (Member of Santee Lodge at the Time)

1983
Mac McLean – Section Chief (Member of Santee Lodge at the Time)
Andy Garrett – Section Vice Chief of Indian Affairs

1982
Lorin McCollough – Section Vice Chief of Dixie
Juan Ramos – Section Adviser (1982-1985)

1981
Kevin Dunn – Section Secretary

1980
Marshall Brown – Section Vice Chief of Administration
Tony Turner – Section Secretary

1979
Marshall Brown – Section Secretary

1978
David Surrett – Section Chief (Member of Bob White Lodge at the time)

1973
Preston Reid – Section Chief

1960
John Richard Vaughn Jr. – Area Chief

1957
Kirk Sullivan – Area Chief

1956
E.W. Rabon – Area Chief